sobota, 15 sierpnia 2015

Ten smak, ten aromat


Ostatnie upały powodują, że owoce dojrzewają szybko. Jest ich wiele i dlatego można pomyśleć o przygotowaniu domowego wina.

Wiadomo, że nie jest to czynność zbyt skomplikowana, choć wymaga pewnego przygotowania.

Potrzebujemy:
butli - balonu o pojemności ok.10-15 litrów;
szklanej rurki fermentacyjnej z korkiem dopasowanym do otworu butli;
gumowej rurki do ściągania wina;

3-4 dni przed nastawieniem wina należy przygotować drożdże -
do półlitrowej butelki wlewamy szklankę letniej wody oraz nieco rozdrobnionych owoców, z których ma powstać wino i wsypujemy winne drożdże, całość korkujemy watą, delikatnie mieszamy i odstawiamy w ciepłe choć ciemne miejsce. Drugiego dnia dosypujemy łyżeczkę cukru. Drożdże zaczynają pracować, zawartość w butelce burzy się, "rośnie", co oznacza, że matka drożdżowa jest gotowa.

Przygotowanie nastawu:
Owoce, z których będzie wino powinny być zdrowe, czyste, dojrzałe.
Należy je rozdrobnić i wycisnąć z nich sok; pozostałe skórki warto zalać niewielką ilością wody, odstawić na kilkanaście minut, po czym ponownie odcisnąć - powstały surowiec nazywa się moszczem;

Teraz zaczyna się doprawianie moszczu (patrz tabela):
Teraz wystarczy do doprawionego moszczu dolać drożdże, wsypać nieco pożywki, zamknąć butlę, założyć rurkę, wstawić balon do ciepłego pomieszczenia  i...czekać.
Już po kilku godzinach zacznie się tzw. burzliwa fermentacja, a woda w rurce będzie się "gotować" pod wpływem wydobywającego się z butli gazu.

Aby proces fermentacji przebiegał prawidłowo, wskazane jest dodawanie cukru w dwóch terminach, z tym, że jednorazowa dawka nie powinna przekraczać 2 kg na 10 litrów moszczu.
Drugą część cukru warto dodać, gdy kończy się tzw. fermentacja burzliwa. Odlewamy wówczas nieco nastawu, w nim rozpuszczamy cukier i dopiero łączymy z całością.
Wino można dosłodzić jeszcze po pierwszym ściągnięciu z osadu; wtedy też warto rozpuścić cukier w mniejszej ilości wina a następnie połączyć z pozostałym.

Pamiętajmy, że 1 kg rozpuszczonego cukru zajmuje objętość około 0,6 litra.


Cicha fermentacja trwa kilka tygodni. Kończy się, kiedy w balonie zniknie piana, a na spodzie butli utworzy się wyraźny osad. wtedy też można pomyśleć o pierwszym ściągnięciu wina.

Przepis w oparciu o poradnik Z. Skrodzkiej Kompoty, marynaty, dżemy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz